Košík
Čistenie a ochrana kože

Čistenie a údržba kožených sedadiel v autách

Čistenie a údržba kožených sedadiel v autách

Bezpochyby každý majiteľ auta túži po tom, aby jeho vozidlo vyzeralo čo najlepšie zvonku aj zvnútra. To sa však nezaobíde bez používania náležitej ochrany. Rozliata kvapalina, slnečné svetlo, vysoké teploty a mnohé ďalšie faktory môžu spôsobiť na kožených autosedačkách vizuálne nedostatky. Zväčša ide o poškodenie zašpinením, znečistením alebo prasklinami, ktoré zhoršujú ich estetický vzhľad.

Čistenie kožených sedadiel

Ako prvý krok môžeme použiť vzduchový kompresor či vysávač, pomocou ktorého sa nečistoty medzi prasklinami sedadla a medzerami odstránia. Pri veľkej nečistote sedadiel je viditeľný nános špiny, ale aj na pohľad zdanlivo čisté sedadlá je potrebné vyčistiť. V prípade, že máte bledú kožu sedadiel, je hromadenie špiny a nečistôt ľahšie pozorovateľné oproti tmavým farbám. Zvyčajne sa koža očisťuje za pomoci kefky s mäkkými štetinami a čističom nastriekaným na kožu. Drhnutím sa zbavíme povrchovej špiny. Pokiaľ sú kožené sedadlá perforované, odporúča sa čistič nastriekať priamo na štetiny kefky a potom utrieť sedačky dosucha utierkou z mikrovlákien. Na utierke by mala byť viditeľná mastnota a nečistoty, ktorých je potrebné sa z kožených sedadiel zbaviť. Po vyčistení treba kožu nechať preschnúť 30 – 60 minút pred impregnáciou. Pokiaľ sedačky majú perforované (dierkované) plochy, je potrebné dávať pozor, aby sa kondicionér, čistiace prípravky či voda nedostali vo veľkom množstve pod povrch.

Ochrana a údržba kožených povrchov

Impregnácia po čistení je základ pri údržbe kožených sedadiel. Dôležitý je výber kondicionéru, aby nedošlo k poškodeniu a popraskaniu koženého čalúnenia. Kvalitu zaručuje produkt na kožu, ktorý neobsahuje silikóny, vosky ani ropné destiláty. Najvhodnejším výberom sú kondicionéry s obsahom prírodných olejov. Lacnejšie produkty určené na kožené povrchy majú tendenciu sa o kožu prilepiť, či zanechať mastný povrch. . Pri interiéri auta s koženými sedačkami sa často spôsobuje trenie, ktoré pomaly začne kožu sedačky opotrebovávať. Ochranný krém na kožu slúži ako ochranná vrstva, pomáhajúca predchádzať predčasnému opotrebovaniu kože sedačky. Nanesenie krému obnoví prirodzený vzhľad sedadiel a ochráni pred slnečným žiarením. Kožu naimpregnujte pomocou aplikačnej špongie. Impregnáciu je potrebné nanášať rovnomerne. Pokiaľ sa vám na koži vytvorili po aplikácií krému šmuhy, zbavíte sa ich utretím suchou mikrovláknovou utierkou, čím povrch aj pekne doleštíte.

Odporúčanie:

  • Otestujte na nenápadnej oblasti sedadiel trochu čistiaceho prípravku a jemne ho rozotrite. Uistite sa tak, že čistič neznehodnocuje ani nepoškodzuje sedadlá vášho auta.
  • Nepoužívajte príliš veľa výživového prípravku, aby koža nebola klzká či mastná na dotyk. V prípade nanesenia väčšieho množstva produktu použite suchú utierku z mikrovlákien, a odstráňte tak z kožených sedadiel prebytočný kondicionér.
  • Po aplikácií kondicionéru nechajte produkt aspoň dve hodiny odstáť mimo priameho slnečného žiarenia na kožené sedačky.
  • Na záverečné vyleštenie kožených autosedadiel použite suchú čistú handru z mirovlákien. Krúživými pohybmi po povrchu sa nie len zbavíte prebytočného kondicionéru, ale taktiež dodáte interiéru vozidla krajší vzhľad vďaka čistým sedačkám.

Ako často čistiť kožené sedadlá?

Vždy to záleží od viacerých faktorov akými sú najazdené kilometre, účel používania a iné. V prípade, že vaše auto používate na každodenné jazdenie do práce odporúčame hĺbkové čistenie aj s impregnáciou kože minimálne raz ročne. Samozrejme, ak si to interiér vyžaduje častejšie, tak preventívnou starostlivosťou nič nepokazíte.

Produkty na čistenie a údržbu kožených sedadiel nájdete tu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Rýchle odosielanie

Objednávky odosielame čo najrýchlejšie

Certifikované produkty

Všetky produkty majú certifikát kvality

Poštovné zdarma

Nad 100 eur

Nakupujte bez obáv!

Platba kartou, alebo na dobierku